Leki i suplementy na depresję i uspokojenie – ranking środków 2020

Ranking leków i suplementów na depresję i uspokojenie

Większość ludzi w pewnym momencie swojego życia doświadcza sytuacji, w której przewlekłe narażenie na stres może powodować stany depresyjne, problemy ze snem i napięcie nerwowe. To uczucie jest zazwyczaj trudne do samodzielnego opanowania i wymaga dodatkowego wspomagania lekami lub innymi środkami o działaniu uspokajającym. W jednym miejscu zebraliśmy najpopularniejsze środki i leki, z którymi najczęściej do czynienia mają pacjenci. Część z nich dostępna jest wyłącznie na receptę – pozostałe można kupić w każdej dobrej aptece lub przez internet.

Leki, suplementy i środki na depresję i uspokojenie

Każde zaburzenie na tle nerwowym jest inne. Uczucie stresu lub narażenie na wyjątkowo trudną i nową sytuację może prowadzić nie tylko do bezsenności, ale również zaburzeń lękowych, apatii, brakiem motywacji i chęci do życia, a ignorowane – może skutkować poważniejszymi stanami depresyjnymi. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą pomoc przejść przez ten trudny okres.

Chociaż leki i środki dostępne bez recepty bezpośrednio nie leczą przyczyny wystąpienia stresu i niepokoju, mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami, dzięki czemu człowiek może normalnie funkcjonować i czuć się lepiej w codziennym życiu. Ponieważ każda osoba jest inna i inaczej reaguje na substancje zawarte w preparatach uspokajających, czasami konieczne może być wypróbowanie kilku środków, póki nie znajdzie się tego, który działa najlepiej. Nierzadko, zanim skorzysta się z silnego leku dostępnego na receptę – warto spróbować ziołowej naturalnej terapii. Wbrew pozorom naturalne środki na uspokojenie zazwyczaj działają wystarczająco skutecznie, dzięki czemu nie ma konieczności korzystania z leków nieco bardziej niekorzystnych dla zdrowia – chociażby z uwagi na obciążanie wątroby.

Ranking środków na uspokojenie przygotowany według niezależnej opinii użytkowników

W jednym miejscu zebraliśmy opinie i oceny użytkowników najpopularniejszych na rynku środków na uspokojenie. W spisie znajdą się leki na receptę i ogólnodostępne preparaty dostępne w aptekach i sklepach internetowych bez recepty. Ranking preparatów wybranych przez ankietowanych uplasował się następująco:

  1. Neuromood
  2. Valused
  3. Xanax
  4. Trittico
  5. Kalms
  6. Mozarin
  7. Coaxil

Podstawowymi czynnikami branymi pod uwagę były elementy takie jak – poprawa samopoczucia, lepsza jakość snu oraz skutki uboczne po stosowaniu.

1. Kapsułki Neuromood – odkrycie roku 2020

Pierwsze miejsce w rankingu, niespodziewanie, zajął suplement Neuromood, który jest preparatem opartym na naturalnych składnikach. Ekstrakt z kwiatów szafranu, tlenek magnezu i wyciąg z ziela melisy mają za zadanie wpłynąć na zachowanie równowagi emocjonalnej, pomagają w wyciszeniu i ułatwiają spokojny sen. Dodatki w postaci witaminy B6 i kwasów GABA (gamma-aminomasłowych) wspierają funkcje układu nerwowego i psychologiczne. Według producenta środek działa szybko, a jego zażywanie nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych. Suplement diety Neuromood dostępny jest w opakowaniu zawierającym 60 sztuk kapsułek, łatwych do połknięcia.

neuromood

Według większości osób ankietowanych Neuromood działa szybko i jest skutecznnie. Ankietowani zaobserwowali poprawę samopoczucia (94%) i lepszą jakość snu (88%) . Dodatkowo, co jest niezwykle istotne, nie odnotowali powszechnego przy środkach uspokajających uczucia otępienia (98%). Oto jedna z opinii:

„Utrata pracy, śmierć bliskiej mi osoby i problemy zdrowotne stopniowo wpływały na pogorszenie mojego samopoczucia psychicznego. Do tego, przez mój stan psychiczny doszły kłopoty ze znalezieniem kolejnej pracy. Przez długi czas walczyłem z bezsennością, nagłym poczuciem paniki i kołataniem serca i drżeniem rąk. Jestem kierowcą z zawodu – mój stan zdrowia nie pozwalał mi na bezpieczne prowadzenie auta, a co za tym idzie – znalezienie kolejnej pracy. O Neuromood usłyszałem od znajomego. Przyznam szczerze, że z początku byłem dość sceptycznie nastawiony do przyjmowania jakichkolwiek suplementów uspokajających. Zmieniłem jednak swoje zdanie. Już drugiego dnia zauważyłem, że czuję większy ”luz” i spokój. To co dla mnie ważne – mogłem przy tym prowadzić samochód bez obawy o zaburzony czas reakcji. Śpię lepiej i czuje się dobrze – z całą szczerością polecam ten środek każdej osobie, która zmaga się z dużym stresem.” – Paweł 60 lat, Biały Stok

Więcej o produkcie Neuromood na oficjalnej stronie dystrybutora: https://neuromood.pl/

2. Valused 

Valused to lek uspokajający bez recepty. Dostępny jest w opakowaniu mieszczącym 30 niewielkich ziołowych kapsułek. Jego skład jest całkowicie ziołowy i naturalny – osoby, które nie są wrażliwe na którykolwiek z jego składników nie powinny odczuwać niepokojących skutków ubocznych po jego zażyciu. Valused ma naturalny skład – zawiera w sobie wyciąg z korzenia kozłka, wyciąg suchy z szyszek chmielu i wyciąg suchy z ziela męczennicy. Producent deklaruje poprawę jakości snu i łagodzenie stanów napięcia nerwowego.

Valused 

Według większości użytkowników, Valused poprawił jakość ich snu (70%), a także wyciszył i uspokoił (75%). Część z ankietowanych zgłosiła niepożądane skutki uboczne w postaci biegunki i bóli żołądka.

„Kupiłam Valused ponieważ był dość szeroko reklamowany. Stres związany z rozłąką mojej rodziny (konieczność długoterminowego wyjazdu za granicę) i problemy finansowe, bardzo wpłynęły na jakość mojego snu. Potrafiłam nie spać do 4 – 5 nad ranem. Niestety o 6 wstaję do pracy. Byłam nie do życia – zmęczona, zestresowana i przygnębiona. Przez pierwsze dni zażywania Valusedu nie zauważyłam żadnej różnicy, ale już po około tygodniu od regularnego stosowania stosowania zaczęłam nieco lepiej spać. Nie wiem czy poleciałabym go komuś innemu – przypuszczam, że tak, ale nie można oczekiwać od niego spektakularnych efektów leczniczych.” – Alina 48 lat z Krakowa

3. Xanax 

Alprazolany pomagają w leczeniu wielu rodzajów zaburzeń lękowych, w tym lęku napadowego, uogólnionego zaburzenia lękowego i lęku społecznego są zwykle stosowane do krótkotrwałego leczenia lęku. Dzieje się tak, ponieważ mogą zwiększać senność i powodować problemy z równowagą i pamięcią. Xanax to dość silny lek dostępny w kilku stężeniach – 1mg, 0,5 mg i 0,25 mg – dawkę ustala lekarz. Xanax powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza.

Xanax

Większość osób potwierdza skuteczność leku Xanax. Istnieje jednak duże ryzyko uzależnienia się od jego przyjmowania. Xanax sprawdzi się przy ciężkich stanach psychicznych takich jak depresja i alarmujące, przewlekłe przygnębienie. Może jednak powodować otępienie i dezorientację.

„Xanax przyjmuje z powodu nawracającej depresji. Lekarz ostrzegał mnie jednak przed możliwością wystąpienia skutków ubocznych, Musze przyznać, że Xanax powoduje we mnie uczucie otępienia – trochę zaciera jasność umysłu. Kilka godzin po jego zażyciu nie jestem w stanie prowadzić samochodu. Nie jestem w stanie go nikomu polecić – to zawsze jest decyzja lekarza” – Marzena 35 lat, Szczecin

4. Trittico

Tricotto to lek przeznaczony do leczenia stanów depresyjnych. Ma za zadanie działać przeciwlękowo i przeciwdepresyjnie. Substancją czynną jest Trazodon. Lekarz podczas wywiadu dopasowuje odpowiednią, dzienną dawkę leku. Według producenta leku, działanie lecznicze można zaobserwować już po około tygodniu stosowania. Aby otrzymać receptę na Trittico – lekarz musi widzieć wyraźne wskazania.

Trittico

Osoby stosujące Tricotto potwierdzają działanie leku. Niestety w parze ze skutecznością odnotowuje się zgłoszenia o niepożądanych skutkach ubocznych takich jak np. nasilanie się objawów chorobowych, które może wystąpić na początku kuracji.

„Od kilku lat leczę się u psychiatry z dowodu depresji, która pojawiał się u mnie wraz z przejściem na emeryturę. Tricotto to już trzeci lek, który zalecił mi lekarz – niestety objawy niepożądane podczas poprzednich kuracji pogarszały mój stan. Zauważyłem poprawę jakości snu i lekkie wyciszenie. Nie mogę jednak w 100% stwierdzić, ze czuję się dobrze.”  – Tomek 68 l.

5. Kalms

To naturalny ziołowy suplement, którego receptura opiera się głównie na wyciągach roślinnych. Producent zaleca stosowanie Kalms w stanach napięcia nerwowego i trudności ze snem. Opakowanie zawiera 40 małych tabletek, które zawierają ekstrakt z szyszki chmielu, wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego i wyciąg z korzenia goryczki żółtej.

Kalms

Według 60% osób ankietowanych Kalms zmniejszył stres odczuwany w ciągu dnia, niestety tylko 30% zaobserwowało wyraźną poprawę w jakości snu. Nie odnotowano większych skutków ubocznych podczas stosowania Kalms.

„Kalms poleciła mi farmaceutka, szukałam czegoś ziołowego, co nie obciąży mojego organizmu. Niestety jego działanie nie zaspokaja w 100% moich potrzeb. Przez intensywną i wymagającą pracę mam problemy ze snem. Kalms stosuje już od 2 tygodni – niestety bez spektakularnych rezultatów.”  – Karolina 34 l.

6. Mozarin

Mozarin to silny lek przepisywany wyłącznie z zalecenia lekarza. Jego celem jest skuteczne leczenie dużych i poważnych zaburzeń depresyjnych oraz leczenie zespołów lęków napadowych i lęków społecznych. Główną substancją aktywną leku jest Ecitalopramum.

Mozarin

Pacjenci stosujący Mozarin potwierdzają jego skuteczność, jednak trzeba mieć na uwadze, że są to osoby, które mają poważne wskazania do stosowania tak silnego leku. Jego stosowanie ma również wpływ na zdolność psychoruchową.

„Mój lekarz psychiatra przepisał mi Mozarin. Jest skuteczny – łatwiej śpię i jestem w stanie w miarę normalnie funkcjonować. Niestety przez kilka godzin po jego zażyciu nie ruszam się z domu w dalsze rejony. Miewam zawroty głowy i nudności. Jednak w porównaniu z moim stanem przed terapią a w jej trakcie – jestem w stanie zauważyć pozytywną różnicę”Arkadiusz S. 44 l.

7. Coaxil

To kolejny dość silny lek przepisywany na receptę. Substancją czynną Coaxilu jest Tianeptyna. Coaxil jest stosowany w celu leczeniu zespołów depresyjnych, nie jest więc środkiem, który jest dostępny „od ręki”. Powinien być stosowany pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.

Coaxil

Wśród opinii osób ankietowanych stosujących Coaxil, bardzo często wystąpiły działania niepożądane w postaci jadłowstrętu i stanu splątania. Nie jest to środek zalecany kierowcom ponieważ może opóźniać czas reakcji.

„Coaxil pomógł mi podczas próby wychodzenia z ciężkiej depresji, która wiązała się również z krótkim pobytem w szpitalu. Lekarz uprzedzał mnie, ze jest to środek skuteczny, ale dość mocny. Wiem, że przyjmują go wyłącznie pacjenci ze wskazaniem.” – Olek 29 lat z Warszawy